Rzutnik w aspekcie najnowszych technologii

2019-07-29

Wybierając rzutnik możemy kierować się opiniami dostępnymi na internetowych forach. Jednakże z pewnością warto posiąść wiedzę, jakie parametry powinno mieć odpowiedniej jakości urządzenie. Przede wszystkim musimy je dostosować do miejsca, w którym będziemy najczęściej korzystać z rzutnika. Zobacz, jak wybrać odpowiedni model.


Technologia wyświetlania obrazu przez rzutnik

Dwie najbardziej popularne technologie stosowane w rzutnikach to 3LCD oraz DLP. Miłośnicy bardzo nasyconych barw i odpowiednich kontrastów obrazu z pewnością docenią możliwości wyświetlaczy 3LCD. Rzutniki wyposażone w tę technologię mają znacznie większą jasność niż wyświetlacze DLP. Urządzenia, w których zastosowano rozwiązanie wykorzystujące wyświetlacz 3LCD bardzo dobrze sprawdzą się w biurach, salach szkolnych – miejscach, które są doświetlone światłem dziennym. Ponadto rzutniki tego typu są tańsze w eksploatacji, gdyż zużywają mniej prądu elektrycznego. Jeśli chcemy zakupić urządzenie zaopatrzone w wyświetlacz 3LCD do kina domowego, warto się na to zdecydować wtedy, gdy pomieszczenie, w którym zamontujemy rzutnik nie będzie maksymalnie zaciemnione.


Z kolei dla fanów głębokich, ciemnych barw producenci stworzyli nieco inne rozwiązanie. Rzutniki wyposażone w wyświetlacze DLP posiadają mniejszą jasność niż projektory, w których wykorzystano technologię 3LCD. Decydując się na model DLP sprawdźmy, czy podczas jego użytkowania nie występuje tzw. efekt tęczy. Polega on na pojawianiu się tego zjawiska na ekranie, co może być nieco irytujące ze względu na znaczną utratę jakości wyświetlanego obrazu. W droższych modelach posiadających trzy przetworniki efekt tęczy zwykle nie występuje. Tego typu rzutniki są stosowane głównie do sal kinowych. Nowsze rzutniki, w których wykorzystano wyświetlacze DLP nie powinny raczej posiadać takiej wady, jednakże nie zaszkodzi tego sprawdzić przez zakupem. Warto dodać, że projektory DLP są dość tanie, są również bardzo popularne jeśli chodzi o wykorzystanie ich do kina domowego. Pamiętajmy jednak, że wnętrze, w którym będziemy korzystać z tego typu rzutnika powinno być dość dobrze zaciemnione.


LCOS – dlaczego warto wybrać taki rzutnik?

Często bywa tak, że wybierany przez nas rzutnik będzie eksploatowany nie tylko podczas oglądania filmów czy wyświetlania prezentacji lub tabelek z Excela. W takiej sytuacji warto jest zastanowić się nad modelem posiadającym wyświetlacz LCOS, w zależności od producenta zwany również jako SXDR lub D – ILA.


Tego typu rozwiązanie stanowi swoiste połączenie właściwości wyświetlaczy stworzonych w technologii 3LCD oraz DLP. W związku z tym uzyskany obraz będzie się odznaczał głębokim nasyceniem kolorów, kontrastem oraz odpowiednią jasnością. Rzutniki zaopatrzone w wyświetlacze LCOS są idealnym rozwiązaniem do kina domowego. Jednakże mają pewną wadę. Otóż są bardzo drogie. Ceny najtańszych modeli rozpoczynają się bowiem od około 10 000 złotych.


Technologia LED w rzutniku

Producenci nieustannie konstruują nowe modele, które będą odznaczały się na tle standardowych rozwiązań. Przykładem mogą być rzutniki, w których zastosowano technologię 3DLP. Źródłem światła jest w nich zwykle lampa, jednakże w omawianym modelu zastosowano nieco inne rozwiązanie, które polega na wykorzystaniu diody LED.


Pozwala to przedłużyć żywotność urządzenia oraz zaoszczędzić pieniądze, gdyż tego typu rzutniki są zwykle dość tanie. Jednocześnie charakteryzują się nieco niższą jasnością wyświetlanego obrazu oraz słabszą rozdzielczością. Z tego względu rzutniki LED powinny być wykorzystywane raczej do celów biznesowych.


Rzutnik laserowy

Rzutniki laserowe są bardzo dobrym rozwiązaniem, które jest w tym momencie dość szeroko wykorzystywane do celów biznesowych. Są uznawane za połączenie technologii DLP i 3LCD, jednakże źródłem światła jest laser a nie stosowana zwykle lampa. Wymiana źródła światła w tego typu urządzeniach jest zwykle niemożliwa. Jeśli zaś chodzi o żywotność rzutnika laserowego, szacuje się ją na około 20 – 30 tys. godzin, co stanowi niemal 5 – krotnie dłuższy czas użytkowania w porównaniu do tradycyjnych modeli.

Obejrzyj nasze video

@ Copyright 2018