Porady architekta. Jak optycznie powiększyć wnętrze?

2018-12-27

 Małe mieszkanie albo pokój nie muszą wcale sprawiać przygnębiającego, klaustrofobicznego wrażenia. Wystarczy skorzystać z paru trików architektów, aby sprawić, że przestrzenie będą wydawały się większe niż w rzeczywistości!

 

Nie zawsze mamy możliwość zamieszkania w przestronnych pomieszczeniach. Czasami musimy zadowolić się tymi mniejszymi. Nie oznacza to jednak wcale, że muszą być one kłopotliwe w codziennym użytkowaniu.

 

Odpowiednia aranżacja wnętrza, którą może przygotować architekt Łódź https://fourdesign.pl/ albo z innego miasta lub też my sami może zadziałać cuda!

 

Dla tych, którzy chcą urządzić ładne i funkcjonalne małe mieszkanie albo niewielki pokój, przygotowaliśmy szereg pomocnych porad wspólnie z renomowaną pracownią architektoniczną. Sprawdź je już teraz!

 

1. Wybierz biel lub inne jasne kolory

Największą różnicę możemy uzyskać wtedy, gdy przy aranżacji zdecydujemy się na zastosowanie jasnych kolorów.

 

W małych wnętrzach najbardziej uniwersalna jest biel, ale jeśli nie chcemy wybierać tej barwy, możemy postawić także na inne jasne kolory, na przykład modną teraz jasną szarość, beże czy błękity.

 

Jasne kolory na ścianach i jasne meble pozwalają na uzyskane iluzji większej przestrzeni. Możemy dodatkowo zintensyfikować ją wtedy, gdy postawimy na jasną podłogę.

 

Biel i jasne kolory odbijają światło i dzięki temu wnętrza wyglądają na bardziej rozświetlone, otwarte, przestronne.

 

2. Odpowiednie meble – proste, ażurowe, podwieszane

Jeśli dobieramy meble do małych wnętrz, powinniśmy przede wszystkim skoncentrować się na tych o dość prostych, wręcz minimalistycznych wzorach.

 

Brzuchate komody czy rozłożyste sofy zajmą tylko dużo miejsca i przytłoczą całą aranżację, więc wnętrze będzie wyglądało na jeszcze mniejsze.

 

Meble do małego pomieszczenia powinny być zatem proste, a także najlepiej, aby były ażurowe albo podwieszane. Ażurowe meble, przez które widać ścianę, mogą sprawić, że wnętrze będzie optycznie większe.

 

Wobec tego do małych pokojów lepiej nie wybierać meblościanek, które zajmą całą szerokość i wysokość ściany. Gdy potrzebujemy więcej przestrzeni do przechowywania, można pomyśleć o prostej zabudowie pod wymiar.

 

Dobrym pomysłem będzie również zastosowanie mebli podwieszanych, czyli takich, które wiszą nad podłogą. Widoczna podłoga powoduje, że wnętrze wygląda na większe. Podobny efekt możemy osiągnąć wtedy, gdy wybierzemy meble na wysokich nóżkach.

 

3. Lustrzane i błyszczące nawierzchnie

Efekt optycznego powiększenia przestrzeni w małych wnętrzach można też uzyskać poprzez zastosowanie w nich lustrzanych i błyszczących nawierzchni, na przykład frontów meblowych, luster na ścianach.

 

Światło odbijające się od takich nawierzchni dodatkowo rozświetla przestrzenie. Lustra i połysk nadają też wnętrzom większej głębi.

 

4. Woalowe zasłony i firanki

Małe przestrzenie nie przepadają za ciężkimi tekstyliami, na przykład za wzorzystymi zasłonami lub klasycznym firanami żakardowymi.

 

Zamiast takich dodatków lepiej zdecydować się na te lekkie i półprzezroczyste, na przykład na woal czy delikatną bawełnę. Takie materiały nie zatrzymują również dużej ilości światła i tym samym powodują, że wnętrza są optycznie większe niż w rzeczywistości.

 

Oczywiście, jeśli mamy trudności z wyborem odpowiednich elementów aranżacji wnętrza, warto zwrócić się do fachowców w tej dziedzinie. Dobry architekt Łódź czy z innej miejscowości będzie mógł doradzić, a także przygotować profesjonalny projekt wnętrza.

Obejrzyj nasze video

@ Copyright 2018