Jaka gaśnica do serwerowni jest najlepsza?

2018-11-28

Serwerownie muszą być odpowiednio zabezpieczone, aby znajdujące się w nich serwery nie były narażone na uszkodzenia. Oprócz ochrony ich przed niepowołanymi osobami czy brakiem dostępu prądu ważne jest także zabezpieczenie serwerowni przed pożarem. Czy zwykła gaśnica jest wtedy wystarczająca?

 

Nowoczesne serwerownie to budynki, które mogą przypominać forty. Stosuje się wówczas specjalne zabezpieczenia – bezpieczne drzwi i okna, specjalne systemy monitoringowe i alarmowe, urządzenia kontrolujące dostęp, przygotowuje się specjalne regulaminy i polityki dostępu.

 

Skupmy się tutaj na jednej kwestii, a mianowicie na zabezpieczeniu serwerowni przed pożarami. Jakie rozwiązania przeciwpożarowe – PPOŻ są wtedy najlepszym wyborem?

 

Gaśnice śniegowe

Do pomieszczeń takich jak serwerownie oraz inne pomieszczenia komputerowe najlepszym wyborem będą gaśnice śniegowe, które przeznaczone są do gaszenia urządzeń elektronicznych do 1000 V.

 

Taka gaśnica do serwerowni http://dekk.pl/instalacje-gasnicze-gazowe.html zawiera ciekły gaz – dwutlenek węgla, który powoduje odcięcie dostępu tlenu do ognia. Gaśnice te jednocześnie powodują oziębienie dwutlenku węgla, dlatego nie mogą być stosowane do gaszenia osób – mogą powodować odmrożenia. Dzięki nim możliwe jest skuteczne wygaszenie pożaru bez ryzyka dla urządzeń używanych w serwerowniach.

 

Instalacje do gaszenia gazem – SUG

Jednak sama gaśnica do serwerowni to nie wszystko, ponieważ nie zawsze daje ona optymalne zabezpieczenie. Nie zawsze pracownik serwerowni może pojawić się na miejscu i zastosować gaśnicę. W związku z tym drugim zabezpieczeniem są instalacje do gaszenia gazem – SUG, czyli stałe urządzenia gaśnicze.

 

Są to systemy, które pozwalają na automatyczne gaszenie gazem. Stosuje się wtedy gazy obojętne, w tym dwutlenek węgla, azot oraz argon i inne gazy szlachetne. Gazy te nie przewodzą prądu, nie powodują pozostawiania nalotu, nie uszkadzają serwerów, a przy tym są przyjazne dla środowiska naturalnego.

 

SUG, czyli stałe urządzenia gaśnicze składają się z kilku elementów – to gaśnica do serwerowni, specjalne przewody i dysze, które pozwalają na rozprowadzanie gazu, czujniki, które reagują w przypadku wykrycia pożaru i inne. W skład systemu mogą wchodzić także specjalne urządzenia oddymiające oraz odprowadzające nadmiar gazów.

 

Zatem wtedy, gdy chodzi o skuteczne gaszenie serwerowni, zwykła woda nie jest najlepszym wyborem. Zamiast tradycyjnych metod gaszenia pożarów stosuje się gaśnice i instalacje wykorzystujące gazy, które nie powodują uszkodzenia znajdujących się w serwerowniach sprzętów.

Obejrzyj nasze video

@ Copyright 2018