Administracja nieruchomości - czym się zajmuje?

2019-05-24

Każdy właściciel nieruchomości ma szereg obowiązków dotyczących jej, które wynikają bezpośrednio z przepisów polskiego prawa. Oczywiście, odrobinę różnią się w zależności od przeznaczenia budynku, niemniej w każdym przypadku jest ich cały szereg. Właściciel może wykonywać je sam, a może zlecić je zewnętrznej firmie, która zajmie się tym profesjonalnie. Zanim jednak zaczniesz wybierać najlepszą firmę dla siebie spośród wszystkich znalezionych pod hasłem “administracja nieruchomości warszawa“, zdecydowanie powinieneś wiedzieć, czego tak naprawdę masz szukać. Zapraszamy do lektury.


Istotne jest to, byś na początku w ogóle ustalił, kogo chcesz zatrudnić. Możesz bowiem wybierać pomiędzy administratorem a zarządcą - w zależności od zakresu obowiązku, który chcesz powierzyć danej osobie czy firmie. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli znalazłeś pod hasłem “administracja nieruchomości warszawa” oferty od administratorów, ich zakres obowiązków jest znacznie mniejszy względem zarządcy. Okazuje się bowiem, że polskie prawo nie przewiduje żadnych regulacji na temat ich pracy. Jedynym odniesieniem prawnym jest wyrok Sądu Najwyższego z 2006 roku, który określił podstawowe zadania administratora. Znalazły się wśród nich m.in. dbanie o porządek wewnątrz nieruchomości oraz na terenach przyległych, terminowe pobieranie opłat czynszowych i naprawa bieżących usterek. Jeśli zatem potrzebujesz kompleksowej usługi, powinieneś raczej pod hasłem “administracja nieruchomości warszawa” szukasz zarządcy.


Jakie obowiązki ma zarządca nieruchomości?

Na początek warto w ogóle powiedzieć, że administracja nieruchomości to nie tylko sprzątanie i terminowe pobieranie opłat. Oczywiście, firma, którą wybierzesz spośród wszystkich znalezionych pod hasłem “administracja nieruchomości warszawa” powinna to robić, ale lista jej obowiązków jest znacznie dłuższa. Zarządca nie tylko dba o czystość, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo mieszkańców oraz wszystkich obecnych na terenie nieruchomości czy wspólnoty. Co to znaczy? Zarządca, którego zatrudnisz, ma obowiązek:

  • zimą odśnieżać chodniki i tereny przynależne do wspólnoty czy nieruchomości
  • zimą odśnieżać drogi osiedlowe
  • monitorować stan techniczny budynku
  • wykonywać bieżące naprawy poprzez zatrudnienie właściwych fachowców przy zachowaniu jak najlepszego stosunku ceny do jakości
  • regularnie sprawdzać drożność przewodów wentylacyjnych, dymowych lub spalinowych
  • regularnie kontrolować stan instalacji gazowej, jeśli taka znajduje się w zarządzanym budynku
  • dbać o części wspólne budynku, czyli m.in. ciągi komunikacyjne czy ogólnodostępne urządzenia (np. plac zabaw)

Okazuje się, że to jednak ciągle nie wszystko, czego możesz oczekiwać od zarządcy, którego wybrałeś spośród wszystkich ofert znalezionych w sieci pod hasłem “administracja nieruchomości warszawa”. Czym jeszcze zajmuje się zarządca? To do jego obowiązków należy prowadzenie i gromadzenie dokumentacji danej nieruchomości - zarówno finansowej, jak i technicznej. To właśnie on jest także osobą, która reprezentuje interes mieszkańców oraz/lub właściciela podczas rozmów z organami zewnętrznymi, m.in. administracją publiczną czy sądami.

Obejrzyj nasze video

@ Copyright 2018